Εκδήλωση στην Αίθουσα του σχολείου μας στις 4 Φεβρουαρίου 2024

4 Φεβρουαρίου 2024

Με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα κατά του καρκίνου σήμερα Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2024 και ώρα 11.30 π.μ. στην αίθουσα τελετών του Γυμνασίου και Λυκείου Μαλεσίνας, το Παράρτημα Λοκρίδος της Ε.Α.Ε. διοργάνωσε μια πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση – ενημέρωση με θέμα «Προληπτικός έλεγχος- Διάγνωση- Θεραπευτική αντιμετώπιση στον Καρκίνο του Πνεύμονα» με τον εξαιρετικό Πνευμονολόγο, Διευθυντή της Πνευμονολογικής Κλινικής του Ιατρικού Κέντρου Ψυχικού, κ. Στέλιο Φρέκογλου.

Την εκδήλωση οργάνωσε το Παράρτημα Λοκρίδος της Ε.Α.Ε..  Ο χαρακτήρας της παρουσίασης ήταν  διαδραστικός με το κοινό. Η προσέλευση ήταν αθρόα και έγινε μια εποικοδομητική και ενδιαφέρουσα συζήτηση και επιλύθηκαν απορίες.  Παράλληλα δόθηκαν σαφείς οδηγίες προληπτικού ελέγχου για μια νόσο που αποτελεί παγκόσμια μάστιγα!

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Δήμαρχος Λοκρών κ. Αθανάσιος Ζεκεντές, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Δημήτρης Νικολάου, ο Αιδεσιμότατος π. Αθανάσιος Λατσούδης, ο Πρόεδρος της  Κοινότητας Μαλεσίνας κ. Αλέκος Κούρος και ο δημοτικός σύμβουλος  κ. Χρήστος Καλής.

Το Γυμνάσιο- Λύκειο Μαλεσίνας θα είναι πάντα ανοικτό σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις που συνάδουν στο πνεύμα και το ύφος  του σχολείου.