«Γιορτή Φιλοσοφίας»

Με αφορμή το σεμινάριο Φιλοσοφίας που οργάνωσε η σύμβουλος Φιλολόγων κ. Ελένη Παπαντωνίου και παρακολούθησαν οι φιλόλογοι του σχολείου μας κ. Ντούβα Μαρία και κ. Τσολιά Μαρία διεξήχθη στο χώρο του σχολείου εκδήλωση, στα πλαίσια του μαθήματος της Φιλοσοφίας. Απώτερος σκοπός ήταν να έρθουν σε επαφή οι μαθητές με απόψεις των φιλοσόφων που βρίσκουν εφαρμογή ακόμη και σήμερα. Οι μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης, αφού μελέτησαν το σχολικό βιβλίο, άρθρα και υλικό με πρόσωπα σταθμούς όπως τον Αριστοτέλη, τον Ηράκλειτο, τον Πλάτωνα, τον Κάντ και άλλους σπουδαίους φιλοσόφους, έφτιαξαν το δικό τους «Δέντρο της Φιλοσοφίας», συνδιαλέχθηκαν μεταξύ τους, απάντησαν σε αντίστοιχο ερωτηματολόγιο και με παιγνιώδη τρόπο ήρθαν σε επαφή με σημαντικές ρήσεις που αποτέλεσαν πηγή προβληματισμού. Άλλωστε, σύμφωνα με τον Αριστοτέλη :

« ἃ γὰρ δεῖ μαθόντας ποιεῖν, ταῦτα ποιοῦντες μανθάνομεν»

[Μετάφραση: «τα πράγματα που πρέπει να τα κάνουμε αφού τα μάθουμε, τα μαθαίνουμε κάνοντας τα»]

Έπεται συνέχεια…

φιλοσοφία 4 1 φιλοσοφία 5 1 φιλοσοφία 3 1 φιλοσοφία2 1 φιλοσοφία 1 1